انواع لیبل

انواع لیبل

لیبل برچسب روی کالاست که حاوی مشخصات آن کالا می باشد.ما اکثرا از لیبل بجای تگ استفاده می کنیم چون به صرفه تر و ارزانتر است.تگ روی کالا نصب می شود اما لیبل چسبانده می شود.از سال 1930 استفاده رسمی از لیبل و بارکد شروع شد. لیبل توسط دستگاه هایی چاپ می شود که  اصطلاحا در زبان انگلیسی به آن  label printer  می گوییم.

انواع آن:

 • لیبل کاغذی “Paper Label

لیبل های کاغذی انواع و رنگ های مختلف دارد.از جمله می توان به لیبل گلاسه،نیمه گلاسه و مات اشاره کرد.این لیبل ها هم می توانند برچسب باشند و هم به صورت لیبل معمولی.عمده مصارف این لیبل در صنعت نساجی است اما در صنعت های دیگر بر روی بسته بندی کالا نیز استفاده می شود.

 

 • لیبل بی رنگ و شفاف “Transparent Label

این لیبل ضخامتی بین 70 تا 85 میکرون و همچنین مقاومت بالایی در برابر کشیدگی،پاره شدن و عوامل محیطی دارد.از خصوصیت های این لیبل می توان به ضد آب بودن و قدرت چسبندگی فوق العاده آن اشاره کرد.این نوع لیبل با انواع مختلف دستگاههای صنعتی قابل چاپ می باشد.لیبل ترانسپارنت جهت استفاده در صنایع آرایشی و بهداشتی و شوینده ها ماننده انواع شامپو‌ها و همچنین جهت چسباندن روی شیشه های خودرو،ماشین‌آلات،فروشگاه‌ها،صنایع بسته بندی و...مورد استفاده قرار می گیرد.

 • لیبل حرارتی “Thermal Label

این لیبل نیاز به ریبون در هنگام چاپ ندارد. متریال لیبل حرارتی در دو نوع Eco Thermal و Top Thermal تولید می شوند. از جمله مصارف لیبل Eco می توان به لیبل ترازو و صنایع غذایی اشاره کرد.نوع Top مقاومت بالایی در برابر کشش و ماندگاری چاپ دارد مانند کارت پرواز و تگ چمدان.

 

 • لیبل اموال “Asset Label

برای اموال شرکتها به کار می رود.جنس آن ضخیم تر از سایر لیبل ها می باشد و همچنین چسبندگی بالایی دارد.(به هیچ وجه قابل جدا شدن نیست)

 • لیبل متال ” Metal Label

این لیبل به دلیل وجود آلیاژ فلزی در آن ضد خش می باشد. این برچسب به رنگ نقره ای مات می باشد و در صورت نیاز به چاپ با دستگاه لیبل پرینتر چاپ تصاویر ،نوشته و بارکد با استفاده از ریبون رزین امکان پذیر است و همانند لیبل بی رنگ ضدآب است.

لیبل پشت متال “Back Metal Label

لیبل پشت متال  براي موارد خاصي که نیاز به چسبندگی زیاد دارد، مانند سطوح روغنی و یا سطوحی که سطح صاف و یکنواختی ندارند (تایر ، صنعت فرش و پارچه ) به کار  می رود.

 • لیبل وُید “Void Label

می خواهید بسته بندی کالا یا محصول خود را پلمپ کنید؟؟

پس از لیبل وید استفاده کنید.وقتی می خواهید لیبل را از روی محصول جدا کنید نوشته void  یا open void   روی محصول یا روی لیبل باقی می ماند. برای چاپ روی لیبل وید از ریبون سوپر رزین ،رزین (Resin) و یا وکس رزین(Wax/Resin) استفاده می شود.از انواع مختلف آن می توان از لیبل شیشه ای،نقره ای و رنگی نام برد.این لیبل حرارت تا 80 درجه سانتی گراد را تحمل می کند و همچنین در برابر کشیدگی مقاوم است.

 • لیبل سکوریتی “Security Label

وظیفه اصلی آن حفاظت امنیتی محصول می باشد.در واقع این لیبل به دو روش زیر وظیفه خود را انجام می دهد:

1.از سالم رسیدن محصول دست مصرف کننده بدون اینکه درب محصول (پلمپ آن) باز شده باشد اطمینان حاصل می کند

2.در طول زمان گارانتی محصول دچار دستکاری نشود.

 • لیبل پی وی سی ” Pvc Label

این نوع لیبل در برابر مایعات، الکل و مواد شوینده که در صنایع متنوعی(صنایع شیمیایی،داروسازی و ...) به کار می آید مقاوم است.چون مواد اولیه آن از پلاستیک تشکیل شده است در مواردی که نیاز به لیبل کاغذی نیست،بکار می آید. لیبل های پی وی سی به لیبل های مقاوم سفید رنگ با نام های PP،PE،PET،PVC مشهور است. به طور کلی دو نوع لیبل مات و براق پی وی سی وجود دارد.

 

 • لیبل تایوک “Tywac Label

دو نوع براق و معمولی از این لیبل وجو دارد.دارای چسب نیست و به هیچ عنوان پاره نمی شود و از الیاف پارچه ای و مصنوعی به صورت فشرده در آن استفاده شده است.

 • رول پارچه ای “Fabric Roll

از جنس نایلون یا پلی استر است و از دو نوع مات و براق قابل پرینت تشکیل شده است.از جمله کاربرد آن می توان در صنایع پوشاک برای لیبل شستشو و خودرو برای لیبل کمربند اشاره نمود.

 • تگ لیبل لیبل امنیتی (Tag Label)

لیبل امنیتی با استفاده از امواج رادیویی به گیت های فروشگاه متصل است. هنگامی که روی کالا چسبانده می شود، امکان خروج ندارد تا زمانی که توسط اپراتور غیرفعال گردد.(اخطار می دهد)

 

 

 

 

درباره نویسنده
نسا پورتقی
من مشاور مالی و تولید و یکی از نویسندگان سایت نقش طوبی می باشم.هدف ما افزایش رضایت مشتری و ارتقا بهره وری می باشد.شرکت نقش طوبی در تلاش است با توجه به پیشرفت روزافزون صنعت چاپ،شما را در جریان آخرین اخبار و مطالب اخیر در حوزه چاپ قرار دهد.